Cart
Loading...
Loading... EA-3006-CE
Monitored eConnect PDU Redundancy Pack; 1 Black/1 Glacier White; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; IEC 60309 32A 1P+N+E Input; (24) C13 Outlets; 6.1kW (UL)/7.7kW (CE); 149°F (65°C); Secure Array IP Consolidation; Locking Outlets; Field-Replaceable Controller; +/-1% Metering Accuracy; LCD Display; 10/100/1000MB Port; Onboard GUI; SNMPv1/v2/v3; RESTful API, CLI; LDAP or Radius Integration; HTTPs; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers
MSRP $3,100.86
| Plug | IEC 60309 32A 1P+N+E |
| Outlets | (24) C13 Locking Outlets |
| Volts | 220-240V |
| Phase | Single-Phase |
| Input Current | 32A |
| kW Capacity | 6.1(UL) / 7.7(CE) kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Height | 1.7" (44 mm) 1U |
| Width | 17" (432 mm) |
| Depth | 12" (305 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | Yes |
| Type | eConnect |





