Cart
Loading...
Loading... E0-1001-E
Basic eConnect PDU; White; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; C20 Inlet to L5-20 Input; (24) 5-20 Outlets; 1.9kW; 149°F (65°C); 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Tool-less Mounting
MSRP $773.64
| Plug | C20 Inlet to NEMA L5-20P |
| Outlets | (24) 5-20 Standard Outlets |
| Volts | 120V |
| Phase | Single-Phase |
| Input Current | 20A |
| kW Capacity | 1.9kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | Glacier White |
| Height | 72" (1826 mm) |
| Width | 2.2" (56 mm) |
| Depth | 2.4" (61 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | Yes |
| Type | eConnect |




