Cart
Loading...
Loading... E0-1019-CE
Basic eConnect PDU Redundancy Pack; 1 Black/1 Glacier White; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; 208V 3P/50A/CS8365C Input; (36) C13+(6) C19 Outlets; 14.4kW; 149°F (65°C); Phase-Balance Locking Outlets; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Tool-less Mounting
MSRP $2,936.00
| Plug | CS8365C |
| Outlets | (36) C13 Locking + (6) C19 Locking Outlets |
| Volts | 208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 50A |
| kW Capacity | 14.4kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Height | 72" (1826 mm) |
| Width | 2.2" (56 mm) |
| Depth | 2.8" (71 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | Yes |
| Type | eConnect |
