Cart
Loading...
Loading... E1-2016-C
Metered eConnect PDU; Black; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; L15-30 Input; (36) C13+(6) C19 Outlets; 8.6kW; 149°F (65°C); Phase-Balance Locking Outlets; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Local Meter; Tool-less Mounting
MSRP $1,287.90
| Plug | NEMA L15-30P |
| Outlets | (36) C13 Locking + (6) C19 Locking Outlets |
| Volts | 208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 30A |
| kW Capacity | 8.6kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | Black |
| Width | 2.3" (58 mm) |
| Depth | 2.2" (55 mm) |
| Type | eConnect |




