Cart
Loading...
Loading... E1-2089-CE
Metered eConnect PDU Redundancy Pack; 1 Black/1 Glacier White; Vertical; For 42U or Higher or Higher Cabinets; 208V 3P/100A/IEC60309 100A 3P+E Input; Locking (30) C13+(12) C19 Outlets; 28.8kW; 149°F (65°C); Phase-Balance Outlets; Tool-less Mounting
MSRP $5,487.80
| Plug | IEC 60309 100A 3P+E |
| Outlets | (30) C13 Locking + (12) C19 Locking Outlets |
| Volts | 208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 100A |
| kW Capacity | 28.8kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Height | 72" (1826 mm) |
| Width | 2.2" (56 mm) |
| Depth | 2.4" (61 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | Yes |
| Type | eConnect |




