Cart
Loading...
Loading... EA-3007-C
Monitored eConnect PDU; Black; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; CS8365C Input; (30) C13+(12) C19 Outlets; 14.4kW; 149°F (65°C); Secure Array IP Consolidation; Phase-Balance Locking Outlets; Field-Replaceable Controller; +/-1% Metering Accuracy; LCD Display; 10/100/1000MB Port; Onboard GUI; SNMPv1/v2/v3; RESTful API, CLI; LDAP or Radius Integration; HTTPs; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Tool-less Mounting
MSRP $2,782.76
| Plug | CS8365C |
| Outlets | (30) C13 Locking + (12) C19 Locking Outlets |
| Volts | 208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 50A |
| kW Capacity | 14.4kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | Black |
| Height | 1.7" (44 mm) 1U |
| Width | 17" (432 mm) |
| Depth | 12" (305 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | Yes |
| Type | eConnect |





