Cart
Loading...
Loading... EA-3087-C
Monitored eConnect PDU; Black; 0U; 42U or Higher cabinets; L14-30; Locking (30) C13 + (6)C19 + (6) 5-20 Outlets; 5kW; 149°F (65°C); IP Consolidation; ; Replaceable Controller; Sensor and Lock Integration
MSRP $1,853.15
| Plug | NEMA L14-30P |
| Outlets | (30) C13 Locking + (6) C19 Locking + (6) 5-20 Standard Outlets |
| Volts | 120/208V |
| Phase | Single-Phase |
| Input Current | 30A |
| kW Capacity | 5kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | Black |
| Height | 3.5" (88 mm) 2U |
| Width | 17" (432 mm) |
| Depth | 12" (305 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | Yes |
| Type | eConnect |





