Cart
Loading...
Loading... EA-3402-C
Monitored eConnect PDU; Black; Horizontal 2U; L5-30 Input; (24) 5-20 Outlets; 2.9kW; 149°F (65°C); Secure Array IP Consolidation; Field-Replaceable Controller; +/-1% Metering Accuracy; 10/100/1000MB Port; Onboard GUI; SNMPv1/v2/v3; RESTful API; CLI; LDAP or RADIUS Integration; HTTPS; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready
MSRP $1,630.00
| Plug | NEMA L5-30P |
| Outlets | (24) 5-20 Standard Outlets |
| Volts | 120V |
| Phase | Single-Phase |
| Input Current | 30A |
| kW Capacity | 2.9kW |
| Cabinet Compatibility | 2U or Higher |
| Color | Black |
| Height | 3.5" (88 mm) 2U |
| Width | 17" (432 mm) |
| Depth | 12" (305 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | Yes |
| Type | eConnect |
