Cart
Loading...
Loading... EA-4002-CE
Monitored Pro eConnect PDU Redundancy Pack; 1 Black/1 Glacier White; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; 120V 1P/30A/L5-30 Input; 24 5-20 Outlets; 2.9kW; 149°F (65°C); Secure Array IP Consolidation; Field-Replaceable Controller; +/-1% Metering Accuracy; LCD Display; 10/100/1000MB Port; Onboard GUI; SNMPv1/v2/v3; LDAP or Radius Integration; HTTPs; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Toolless Mounting
MSRP $4,381.87
| Plug | NEMA L5-30P |
| Outlets | (24) 5-20 Standard Outlets |
| Volts | 120V |
| Phase | Single-Phase |
| Input Current | 30A |
| kW Capacity | 2.9kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Width | 2.8" (70 mm) |
| Depth | 2.2" (55 mm) |
| Type | eConnect |






