Cart
Loading...
Loading... EA-6049-CE
Switched Pro eConnect PDU Redundancy Pack; 1 Black/1 Glacier White; Vertical; For 42U or Higher or Higher Cabinets; 240/415V 3P/60A/IEC60309 60A 3P+N+E Input; Locking (24) C13+(12) C19 Outlets; 34.5kW; Secure Array IP Consolidation; Field-Replaceable Controller; +/-1% Metering Accuracy; LCD Display; 10/100/1000MB Port; Onboard GUI; SNMPv1/v2/v3; RESTful API, CLI; LDAP or Radius Integration; HTTPs; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready; Tool-less Mounting
MSRP $9,258.95
| Plug | IEC 60309 60A 3P+N+E |
| Outlets | (24) C13 Locking + (12) C19 Locking Outlets |
| Volts | 220-240/380-415V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 60A |
| kW Capacity | 34.5kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Height | 1.7" (44 mm) 1U |
| Width | 17" (432 mm) |
| Depth | 12" (305 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | Yes |
| Type | eConnect |






