Cart
Loading...
Loading... EA-6490-CE
Switched Pro eConnect PDU; Redundancy Pack; 2U; L21-20 Input; Locking (12) C13 + (6) C19 + (4)5-20 Outlets; 5.7kW; 149°F (65°C); IP Consolidation; Field-Replaceable Controller; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready
MSRP $5,474.58
| Plug | NEMA L21-20P |
| Outlets | (12) C13 + (6) C19 + (4) 5-20 Locking Outlets |
| Volts | 120/208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 20A |
| kW Capacity | 5.7kW |
| Cabinet Compatibility | 2U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Height | 72" (1829 mm) |
| Width | 2.2" (56 mm) |
| Depth | 2.9" (74 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | Yes |
| Type | eConnect |






