Cart
Loading...
Loading... VL1500A
1500VA/1350W Lead Acid Line-Interactive UPS; 2U; Single-Phase; 120V; 4 min Full Load Runtime; 6'L (1.8 m) Input Cord with 5-15P; (8) 5-15R Outlets; Smart LCD Screen; TAA Compliant; 3 Year Full Warranty; 3.5"H x 17.2"W x 18.9"D (89 mm x 437 mm x 481 mm); Black
MSRP $1,613.76
| VA Capacity | 1500VA |
| Capacity Watts | 1350W |
| External Battery Option | Y |
| Input Plug | 5-15P |
| Nominal Input Voltage | 120V |
| Output Receptacles | (8) 5-15R |
| Runtime 100% Load | 4 minutes |
| Runtime 50% Load | 12 minutes |
| Height | 3.5" (89 mm) 2U |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Depth | 18.9" (480 mm) |
| Country Of Origin | TW |
| Color | Black |


