Cart
Loading...
Loading... LD3000B
3000VA/2700W Lithium Ion Online UPS; 2U; Single-Phase; 200-240V; 11 min Full Load Runtime; C20 Inlet with 8'L (2.4 m) C19 to L6-20P Input Cord; (1) C19 + (8) C13 Outlets; Smart LCD Screen; 3 Year Full Warranty; 3.5"H x 17.2"W x 23.8"D (89 mm x 437 mm x 605 mm); Black
MSRP $7,898.85
| VA Capacity | 3000VA |
| Capacity Watts | 2700W |
| External Battery Option | Y |
| Input Plug | L6-20P |
| Nominal Input Voltage | 200-240V |
| Output Receptacles | (1) C19 + (8) C13 |
| Runtime 100% Load | 11 minutes |
| Runtime 50% Load | 23 minutes |
| Height | 3.5" (89 mm) 2U |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Depth | 23.8" (605 mm) |
| Country Of Origin | TW |
| Color | Black |

