Cart
Loading...
Loading... E0-1005-C
Basic eConnect PDU; Black; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; C20 Inlet to IEC 60309 16A 1P+N+E Input; (24) C13 Outlets; 3.8kW; 149°F (65°C); Locking Outlets; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Tool-less Mounting
MSRP $916.82
| Plug | C20 Inlet to IEC 60309 16A 1P+N+E |
| Outlets | (24) C13 Locking Outlets |
| Volts | 220-240V |
| Phase | Single-Phase |
| Input Current | 16A |
| kW Capacity | 3.8kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | Black |
| Height | 72" (1826 mm) |
| Width | 2.2" (56 mm) |
| Depth | 2.4" (61 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |









