Cart
Loading...
Loading... E0-1020-C
Basic eConnect PDU; Black; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; IEC60309 60A 3P+E Input; (36) C13+(6) C19 Outlets; 17.2kW; 149°F (65°C); Phase-Balance Locking Outlets; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Tool-less Mounting
MSRP $1,841.41
| Plug | IEC 60309 60A 3P+E |
| Outlets | (36) C13 Locking + (6) C19 Locking Outlets |
| Volts | 208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 60A |
| kW Capacity | 17.2kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | Black |
| Height | 72" (1826 mm) |
| Width | 2.2" (56 mm) |
| Depth | 2.8" (71 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |









