Cart
Loading...
Loading... E0-1023-CE
Basic eConnect PDU Redundancy Pack; 1 Black/1 Glacier White; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; IEC 60309 16A 3P+N+E Input; (36) C13+(6) C19 Outlets; 11.5kW; 149°F (65°C); Phase-Balance Locking Outlets; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Tool-less Mounting
MSRP $2,628.09
| Plug | IEC 60309 16/20A 3P+N+E |
| Outlets | (36) C13 Locking + (6) C19 Locking Outlets |
| Volts | 220-240/380-415V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 16A |
| kW Capacity | 11.5kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Width | 2.3" (58 mm) |
| Depth | 2.2" (55 mm) |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |
