Cart
Loading...
Loading... E0-1478-CE
Basic eConnect PDU; Redundancy Pack; 1 Black/1 Glacier White; Horizontal 2U; L6-30 Input; Locking (6) C13 + (12) C19 Outlets; 5kW; 149°F (65°C), 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers
MSRP $1,830.81
| Plug | NEMA L6-30P |
| Outlets | (6) C13 Locking + (12) C19 Locking Outlets |
| Volts | 208V |
| Phase | Single-Phase |
| Input Current | 30A |
| kW Capacity | 5kW |
| Cabinet Compatibility | 2U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 3.5" (88 mm) |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |
