Cart
Loading...
Loading... E1-2005-CE
Metered eConnect PDU Redundancy Pack; 1 Black/1 Glacier White; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; C20 Inlet to IEC 60309 16A 1P+N+E Input; (24) C13 Outlets; 3.8kW; 149°F (65°C); Locking Outlets; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Local Meter; Tool-less Mounting
MSRP $1,648.51
| Plug | C20 Inlet to IEC 60309 16A 1P+N+E |
| Outlets | (24) C13 Locking Outlets |
| Volts | 220-240V |
| Phase | Single-Phase |
| Input Current | 16A |
| kW Capacity | 3.8kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Width | 2.3" (58 mm) |
| Depth | 2.2" (55 mm) |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |









