Cart
Loading...
Loading... E1-2011-C
Metered eConnect PDU; Black; Vertical; For 42U or Higher or Higher Cabinets; 208V 3P+E AC Terminal Block Input; Locking (30) C13+(12) C19 Outlets; 28.8kW; 149°F (65°C); Phase-Balance Outlets; Tool-less Mounting
MSRP $1,881.90
| Plug | AC Terminal Block 3P4W |
| Outlets | (30) C13 Locking + (12) C19 Locking Outlets |
| Volts | 208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 100A |
| kW Capacity | 28.8kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | Black |
| Width | 2.3" (58 mm) |
| Depth | 2.2" (55 mm) |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |









