Cart
Loading...
Loading... E1-2022-E
Metered eConnect PDU; White; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; IEC 60309 32A 1P+N+E Input; (36) C13+(6) C19 Outlets; 6.1kW (UL)/7.7kW (CE); 149°F (65°C); Locking Outlets; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Local Meter; Tool-less Mounting
MSRP $1,287.90
| Plug | IEC 60309 32A 1P+N+E |
| Outlets | (36) C13 Locking + (6) C19 Locking Outlets |
| Volts | 220-240V |
| Phase | Single-Phase |
| Input Current | 32A |
| kW Capacity | 6.1(UL) / 7.7(CE) kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | Glacier White |
| Height | 72" (1826 mm) |
| Width | 2.2" (56 mm) |
| Depth | 2.4" (61 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |









