Cart
Loading...
Loading... EA-3126-CE
Monitored eConnect PDU Redundancy Pack; 1 Black/1 Glacier White; Vertical; For 45U or Higher Cabinets; IEC60309 60A 3P+E Input; (54) C13 Outlets; 17.2kW; 149°F (65°C); Secure Array IP Consolidation; Phase-Balance Locking Outlets; Field-Replaceable Controller; +/-1% Metering Accuracy; LCD Display; 10/100/1000MB Port; Onboard GUI; SNMPv1/v2/v3; RESTful API, CLI; LDAP or Radius Integration; HTTPs; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers
MSRP $6,666.96
| Plug | IEC 60309 60A 3P+E |
| Outlets | (54) C13 Locking Outlets |
| Volts | 208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 60A |
| kW Capacity | 17.2kW |
| Cabinet Compatibility | 45U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Height | 3.5" (88 mm) 2U |
| Width | 17" (432 mm) |
| Depth | 12" (305 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |











