Cart
Loading...
Loading... EA-3244-E
Monitored eConnect PDU; Black; Horizontal 1U; L5-30 Input; (12) 5-20 Outlets; 2.9kW; 149°F (65°C); Secure Array IP Consolidation; Field-Replaceable Controller; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers
MSRP $1,528.65
| Plug | NEMA L5-30P |
| Outlets | (12) 5-20 Standard Outlets |
| Volts | 120V |
| Phase | Single-Phase |
| Input Current | 30A |
| kW Capacity | 2.9kW |
| Cabinet Compatibility | 1U or Higher |
| Color | Glacier White |
| Height | 3.5" (88 mm) 2U |
| Width | 17" (432 mm) |
| Depth | 12" (305 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |











