Cart
Loading...
Loading... EA-4039-E
Monitored Pro eConnect PDU; Glacier White; Vertical; For 42U or Higher Cabinets; 220-240/380-415V 3P/16A/IEC 60309 16A 3P+N+E Input; (36) C13 Outlets; 11.5kW; 149°F (65°C); Secure Array IP Consolidation; Phase-Balance Locking Outlets; Field-Replaceable Controller; +/-1% Metering Accuracy; LCD Display; 10/100/1000MB Port; Onboard GUI; SNMPv1/v2/v3; LDAP or Radius Integration; HTTPs; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready; 100% Rated Hydraulic Magnetic Breakers; Toolless Mounting
MSRP $3,273.09
| Plug | IEC 60309 16/20A 3P+N+E |
| Outlets | (36) C13 Locking Outlets |
| Volts | 220-240/380-415V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 16A |
| kW Capacity | 11.5kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | Glacier White |
| Height | 72" (1829 mm) |
| Width | 2.2" (56 mm) |
| Depth | 2.9" (74 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |













