Cart
Loading...
Loading... EA-40C6W-CE
Monitored Pro eConnect PDU; Redundancy; Vertical; for 42U or Higher Cabinets; IEC 60309 100A 3P+E Input; Locking (12) C13/C15+(12) QuadLock Outlets; 28.8kW
MSRP $9,302.40
| Plug | IEC 60309 100A 3P+E |
| Outlets | (12) C13 + (12) QuadLock |
| Volts | 208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 100A |
| kW Capacity | 28.8kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Height | 71.9" (1825.7 mm) |
| Width | 2.2" (55 mm) |
| Depth | 2.8" (70.1 mm) |
| Certifications | Various |
| Country Of Origin | US |
| Material | Steel |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |













