Cart
Loading...
Loading... EA-44A8-CE
Monitored Pro eConnect PDU; Redundancy Pack; 2U; IEC60A 3P+E Input; Locking (6) C13 + (12) C19 Outlets; 17.2kW; 149°F (65°C); IP Consolidation; Field-Replaceable Controller; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready
MSRP $7,173.09
| Plug | IEC 60309 60A 3P+E |
| Outlets | (6) C13 Locking + (12) C19 Locking Outlets |
| Volts | 208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 60A |
| kW Capacity | 17.2kW |
| Cabinet Compatibility | 2U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 3.5" (88 mm) |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |













