Cart
Loading...
Loading... EA-60E3W-CE
Switched Pro eConnect PDU; Redundancy; Vertical; for 42U or Higher Cabinets; IEC 60309 60/63A 3P+N+E Input; Locking (18) C13/C15+(18) QuadLock Outlets; 34.5kW
MSRP $9,999.40
| Plug | IEC 60309 60/63A 3P+N+E |
| Outlets | (18) C13 + (18) QuadLock |
| Volts | 220-240/380-415V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 60A |
| kW Capacity | 34.5kW |
| Cabinet Compatibility | 42U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Height | 71.9" (1825.7 mm) |
| Width | 2.2" (55 mm) |
| Depth | 2.8" (70.1 mm) |
| Certifications | Various |
| Country Of Origin | US |
| Material | Steel |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |













