Cart
Loading...
Loading... EA-61B5-CE
Switched Pro eConnect PDU Redundancy Pack; (1) Black + (1) Glacier White; Vertical; For 45U or Higher or Higher Cabinets; 240/415V 3P/10A/IEC60309 100A 3P+N+E Input; Locking (18) C13+(18) C19 Outlets; 51.8kW; Secure Array IP Consolidation; Field-Replaceable Controller; +/-1% Metering Accuracy; LCD Display; 10/100/1000MB Port; Onboard GUI; SNMPv1/v2/v3; RESTful API, CLI; LDAP or Radius Integration; HTTPs; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready; Tool-less Mounting
MSRP $11,810.99
| Plug | IEC 60309 100A 3P+N+E |
| Outlets | (18) C13 Locking + (18) C19 Locking Outlets |
| Volts | 220-240/380-415V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 100A |
| kW Capacity | 51.8kW |
| Cabinet Compatibility | 45U or Higher |
| Color | 1 Black + 1 Glacier White |
| Height | 77.1" (1958 mm) |
| Width | 2.2" (56 mm) |
| Depth | 2.9" (74 mm) |
| Certifications | NEMKO certified to IEC/UL 62368; CE; UKCA; RoHS; FCC Part 15 Class A; EN 55022 |
| Material | Steel |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |













