Cart
Loading...
Loading... EA-6763-C
Switched Pro eConnect PDU; Black; Vertical; For 45U or Higher or Higher Cabinets; 208V 3P 60A IEC 60309 60A 3P+E Input; Locking (36) C13+(12) C19 Outlets; 17.2kW; 149°F (65°C); Secure Array IP Consolidation; Field-Replaceable Controller; +/-1% Metering Accuracy; LCD Display; 10/100/1000MB Port; Onboard GUI; SNMPv1/v2/v3; RESTful API, CLI; LDAP or Radius Integration; HTTPs; Environmental Sensor and Electronic Lock Integration Ready; Tool-less Mounting
MSRP $5,280.34
| Plug | IEC 60309 60A 3P+E |
| Outlets | (36) C13 Locking + (12) C19 Locking Outlets |
| Volts | 208V |
| Phase | Three-Phase |
| Input Current | 60A |
| kW Capacity | 17.2kW |
| Cabinet Compatibility | 45U or Higher |
| Color | Black |
| Height | 1.72" (43.7 mm) |
| Width | 17" (432 mm) |
| Depth | 12" (305 mm) |
| Country Of Origin | US |
| BABA Compliant | No |
| Type | eConnect |













